אודות

קרן פוזן נוסדה בראשית שנות השמונים על ידי פליקס פוזן, שחזונו היה להנגיש את התרבות, המורשת, היצירה והלמידה היהודית, אשר התפתחו במשך אלפי שנות קיומו של העם היהודי, לאוכלוסיות יהודיות שאינן דתיות, מתוך תפישה שלכל יהודי/ה הזכות לחינוך יהודי. הקרן מנוהלת על ידי דניאל פוזן, בנו של פליקס, ומטרתה לקדם את רעיון היהדות כתרבות, המבוסס על ראיית היהדות כתרבות וכציוויליזציה היסטורית, ולא כדת בלבד.

קרן פוזן דוגלת בחינוך ככלי ליצירת שינוי משמעותי בחיים היהודיים וכדרך המיטבית לאפשר לאדם להגיע להבנה עמוקה יותר של זהותו היהודית. על כן, מעורבת הקרן במגוון רחב של תוכניות חינוכיות, בתמיכה בארגונים בתחום החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי ובפרסום ספרי מחקר ומאמרים אקדמיים, ספרי לימוד וכתבי הגות הקשורים להיסטוריה היהודית בעת המודרנית ולחיים ולזהות יהודיים בתקופתנו. פעילות הקרן מעניקה לכל יהודי ולכל אדם המעוניין בקשר עם היהדות את האפשרות להעמיק ולהעשיר את לימוד המורשת היהודית התרבותית וההיסטורית מנקודות ראות חילוניות ומסורתיות.

הקרן רואה במערכת החינוך הממלכתית זירת מפגש למנעד רחב של זהויות יהודיות, בינן גם זהויות חילוניות ומסורתיות, ולכן פועלת במספר אופנים ומישורים על מנת לתת להן מענה חינוכי. ביניהם, תמיכה בתוכניות להכשרת מורים ותוכניות תואר שני בתחום מחשבת ישראל, השתלמויות מורים ומנהלים בנושאי מחשבת ישראל ותרבות ישראלית-יהודית, תמיכה בארגונים ועמותות חינוכיים בתחום היהדות כתרבות הפועלים בבתי הספר הממלכתיים ברחבי הארץ, ויצירת תכנים וחומרים חינוכיים לשימוש מורי המקצוע לאורך שנות ההוראה.

בתחום החינוך הבלתי פורמלי, תומכת קרן פוזן בארגונים, עמותות ותוכניות, אשר מביאים לידי ביטוי את חזון היהדות כתרבות לקהילות ודמוגרפיות מגוונות בכל רחבי הארץ, כדוגמת בתי מדרש קהילתיים וישיבות חילוניות בפריפריה, פעילויות לימוד והעשרה לסגלי חינוך, חיילים ומפקדים בצה”ל, תכנית למידה שיתופית המיועדת לצעירים עולי מדינות חבר העמים, ועוד.

קרן פוזן אף פועלת לייצר ולעודד שיתופי פעולה בתחום יהדות כתרבות בין עמותות חינוכיות, מוסדות חינוך פורמלי, קרנות פילנתרופיות וגופים ממשלתיים, על מנת לקדם את העשייה בתחום ולעודד תקצוב ומימון של קשת הפעילויות החינוכיות בנושא יהדות כתרבות.

דבר הנשיא, פליקס פוזן

כל דור נדרש למאבק על מנת לצקת משמעות והגיון למורשתו. הדבר אותו אנו מכנים “זהות יהודית” הוא, בפשטות, תוצר של מאבק זה. כך היה הדבר ועודנו עבור מרביתם של יהודי העולם מאז תקופת ההשכלה.

מעורבותי בפילנתרופיה היהודית היוותה מעין חיים שניים עבורי, והייתה לי הזכות לרכוש השכלה יהודית אמיתית בשלב מאוחר בחיי. כעת כולי תקווה שאחרים, מבוגרים כמו גם צעירים, יזכו לאותה ההזדמנות.

נולדתי למשפחה יהודית אורתודוקסית, עם חינוך יהודי דתי מספק במסגרת אורתודוקסית של חדר, וכך, לא זכיתי להיחשף להיבטים התרבותיים הרחבים של היהדות. לאן יכול אדם לפנות, תהיתי, ללמוד אודות כל אלו, אודות היסטוריה כה עשירה בהישגים ובבינה? התשובה הייתה, לצערי, באף מקום. לא היו כלל קורסים בבתי ספר או באוניברסיטאות, אף לא ולו מקור ספרותי אחד זמין, גם לא אנציקלופדיה למדעי היהדות.

הדבר הוביל להשקת הפרויקט הנרחב של ספריית פוזן ולהקמת קרן פוזן. אני מאמין שהדור הבא של יהודים, שאפתני ומשכיל, ראוי להזדמנות לתבוע לעצמו את זכותו המולדת: חינוך יהודי. אך כיצד עלינו להתחיל בהענקת זכות זו למיליוני הלומדים היהודים שיבקשוה?

אני מאמין שעלינו להתחיל ביצירת עוד הזדמנויות חינוכיות, מטרה בה קרן פוזן תומכת מאז הקמתה. התחלנו בבניית והצעת הקורס הראשון מסוגו ב”יהדות כתרבות” עבור סטודנטים באוניברסיטאות בצפון אמריקה, ישראל ואירופה והתקדמנו להיצע רחב ומגוון של פרויקטים חינוכיים.

אנו יודעים שהעתיד נסמך על יכולתנו להעביר אל הדור הבא את אהבת כלל הידע היהודי. כיצד לעשות זאת זו החידה, והאתגר.

דבר המנכ”ל, דניאל פוזן

קרן פוזן עמלה למען מטרה עיקרית אחת: הנגשת חינוך יהודי והפיכתו לזמין לכל נפש סקרנית וחפצה. חינוך הוא המפתח לכל, וחברה עשירה בידע היא חברה צודקת יותר, טובה יותר.

אבי, פליקס פוזן, ואני הקמנו את קרן פוזן על מנת לתרום לפיתוח ולקידום השכלה יהודית. אחת מהדרכים העיקריות שנשאו פרי לקראת חזון זה הייתה והינה באמצעות הכשרות לסטודנטים ולמורים. לאורך השנים הקמנו ותמכנו בתכניות רבות להכשרת סטודנטים ודור המחנכים הנוכחי והעתידי.

נהיר לנו כי מורה טוב הוא זה שלעולם אינו מפסיק להיות גם תלמיד. כזה שתמיד ממשיך ללמוד, ולמצוא אופנים חדשים להרחיב את הדעת. זו הסיבה שהקמנו את קרן פוזן.

פעילותנו בישראל מתמקדת בחינוך המחנכים והמחנכים-לעתיד. לצערנו, אין זה תחום פילנתרופי פופולרי; אולם, אנו משוכנעים שהשקעה במורים היא הדרך היחידה לעודד ולפתח את הכישורים החברתיים והאינטלקטואליים של תלמידים.

מי אנחנו

פליקס פוזן

מייסד ונשיא

דניאל פוזן

מייסד ומנכ"ל

יעל נכון הראל

מנכ"לית המשרד הישראלי

קארין בר אור

רכזת תפעול
תפריט