מלגות לחוקרים

מלגות קרן פוזן קרן פוזן מעניקה מלגות לחוקרים בתחומים השונים של מדעי היהדות. החוקרים בודקים תהליכי מודרניזציה, השכלה וחילון בעם היהודי. עד כה הוענקו תשע מלגות לתשעה חוקרים ממוסדות אקדמיים שונים. רשימת החוקרים ומחקריהם ד"ר אלה באואר מהמחלקה למשפטים באוניברסיטת חיפה בדקה את השפעת הסביבה האינטלקטואלית בגרמניה ובפולין על ההתפתחות של הנהגה של אינטלקטואלים יהודים חילונים בתחילת המאה. ד"ר דליה כהן קנוהל מהמכללה האקדמית בית ברל, פרסמה את הספר "חילוניות ודתיות בתיאטרון הישראלי" בהוצאת נשיא. בספר פורסם מחקרה של ד"ר כהן – "התיאטרון הישראלי כסוכן של חילוניות, תצוגה של אידיאלים מודרניים וניגודם".

במחקר זה טוענת ד"ר כהן שהתיאטרון הישראלי מציג פרדיגמה של קטבים מנוגדים – מודרניזם וחילוניות=לאומיות ודמוקרטיה, בעוד שדתיות = אנטי לאומיות ואנטי דמוקרטיה. התופעה מומחשת בבחירת המחזות המוצגים בתיאטרון הישראלי. ד"ר יעקב דויטש מן האוניברסיטה העברית, עומד לפרסם בקרוב את ספרו "התפיסה הנוצרית והביקורת על הטקסים היהודים" בהוצאת שז"ר. בספר זה יפורסם מחקרו של ד"ר דויטש "ההיבריזים הנוצרי כקטליזאטור לחילוניות יהודית". המחקר בודק את ההשפעה של ספרים על יהדות שנכתבו ע"י מלומדים נוצרים ומומרים יהודים בתקופת הארה ולפניה באירופה. הביקורת השזורה בספרים על המנהגים היהודים חזתה את הביקורת שהופיעה אצל סופרים יהודים מאוחר יותר. הספרים עודדו רעיונות שהובילו לחילון ולהבנה חדשה של היהדות. פרופ' שמואל פיינר מאוניברסיטת בר אילן פרסם בספר "שורשי ההשכלה היהודית במאה ה – 18 את מחקרו "רפיון דתי, דאיזם, אמוץ תרבות זרה וחילון בחברה היהודית במאה ה-18". פרופ' פיינר טוען שישנן הוכחות שלאווירה האינטלקטואלית הלא דתית והאנטי דתית במאה ה-18 באירופה, הייתה תגובה חזקה בחברה היהודית. פרופ' אריה נאור מאוניברסיטת בן גוריון חוקר בימים אלה את חילוניותו של זאב ז'בוטינסקי.

זאב ז'בוטינסקי מלומד אירופאי וליברל ראה את הדת כביטוי תרבותי בעל משמעות היסטורית מוגבלת. הוא ראה את המצוות כמקור השראה ללאומיות. המחקר יתפרסם כפרק במונוגרפיה שתצא בקרוב על ז'בוטינסקי. ד"ר נח עפרון מאוניברסיטת בר אילן עומד לפרסם בקרוב את ספרו "יהדות ומדע" בהוצאת בבל. בספר זה יפורסם מחקרו "תשוקה לאוניברסאליות – מדע ויצירה במאה ה 20 כיצירה יהודית חילונית". ד"ר עפרון טוען במחקרו שמהמאה ה-19 יהודים ראו את המדע כדרך, כשביל לחילוניות. המחקר מעמיד את אמריקה וישראל של המאה ה-20 כמקרה מבחן. ד"ר גדעון כ"ץ מאוניברסיטת בן גוריון עומד לפרסם בקרוב את ספרו "ניתוח פילוסופי של החילוניות בהקשר הישראלי". הספר זה יפרסם ד"ר כ"ץ את מחקרו – "אירציונאליות עברית היסוד הפילוסופי של התרבות החילונית". המחקר עוסק בהתפתחותה של המחשבה היהודית החילונית. המחקר מתמקד ביצירתם של שפינוזה, ליאו שטראוס, א.ד.גורדון, רנ"ק, אחד העם, קלצ'קין ברדיצ'בסקי ומרטין בובר. ד"ר צפי זבה אלרן הגישה במסגרת עבודת הדוקטורט שלה את המחקר- "מספר האגדה לארון הספרים היהודי".

במחקר בודקת אלרן את מקומם של ספרות האגדה והמדרש בעיצוב הזהות הציונית החילונית במאה ה20. העבודה אושרה ב 2009 בהצטיינות. ד"ר מלכה שקד מאוניברסיטת ירושלים פרסמה באנתולוגיה בת שני כרכים שיצאה לאור בהוצאת "ידיעות אחרונות", את מחקרה "הגיבור המקראי והתהליך ההיסטורי של החילון בשירה העברית מביאליק עד היום". המחקר מצביע שבשירה העברית קיים ומתקיים מדרש חילוני של סיפורים מקרים, גיבורים מקראים ותופעות מרכזיות המשתמשות במקרא כמטפורה של המציאות.

סגור לתגובות.