בינ"ה- מרכז חינוך ולימוד לזהות יהודית ותרבות ישראלית

בינה הינה ארגון חינוכי – חברתי המקדם את העיסוק בהתחדשות יהודית מתוך השקפת עולם פלורליסטית. הגישה החינוכית חותרת לבניית ציבור וקהילה יהודית חופשית וריבונית במדינת ישראל אשר רואה ביהדות תרבות פתוחה ומתחדשת, ובמסורת מקור השראה ולא מקור סמכות. התפיסה החברתית יונקת מן השאיפה ליצור במדינת ישראל חברה צודקת. ברוח ההשקפה שליוותה את המעשה הציוני בראשיתו והיתה מבוססת על מקורות ישראל תוך שיח עם הרעיונות החברתיים הליברליים והדמוקרטים של המאה העשרים.

בינה הוקמה בראשית שנת 1996, כמה חודשים אחרי רצח רבין, כיוזמה של אנשי רוח וחינוך בתנועה הקיבוצית ומחוצה לה מתוך כוונה לעשות מעשה של חיבור ותיקון. חיבור החברה הישראלית החילונית למקורות התרבות היהודית, בדגש על עבודה עם צעירים.

תיקון האדם, תיקון החברה ותיקון העולם בדרך של צמצום פערים, עשייה חברתית וחתירה לצדק חברתי – ברוח היהדות והמעשה הציוני בראשיתו. בינה פועלת במסגרת "מרחבים" חברה לתועלת הציבור מיסודה של התנועה הקיבוצית, ובתמיכת קרן פוזן.

זרועות הפעילות

בית המדרש ברמת אפעל

הציבור הלומד בבינה הוא מגוון מאד. במרכז הפעילות עומד בית המדרש המפעיל למעלה מ-10 מסגרות לימוד קבועות מידי שנה בשנה בתחומי התרבות השונים – מקרא, ספרות חז"ל, היסטוריה, הגות ציונית, קבלה וחסידות, ספרות עברית, מחשבת ישראל לוח השנה וטקסי חיים. במסגרות אלה לומדים כ-300 איש, ובנוסף להן נערכות סדרות לימוד קצרות וכנסים. סגל המורים כולל יוצרים והוגים כמו מוקי צור, חיים באר, שוש שפירא, ארי אלון, דב אלבוים, יוכי ברנדס ועוד מורים ומורות מקצועיים בתחומם.

שותפות חדשה של בינה ואלול – אלול הוא בית מדרש שוויוני, חלוץ בתי המדרש הפלורליסטיים בארץ. שמו נגזר מדבריה של בת הקול שהתערבה במחלוקת בין בית הלל לבית שמאי ופסקה: ״אלו ואלו דברי אלוהים חיים״ (מסכת עירובין י"ג ע״ב). באלול מפגש דיאלוגי יומיומי בין דתיים וחילוניים, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, אנשי שמאל וימין, לומדים ותיקים ולומדים רעננים החותרים יחד לבניית שפה יהודית משותפת, לפיתוח הקשבה ושיח שוויוני וליצירת ’תרבות של מחלוקת׳.

בשנת הלימודים הנוכחית התחיל שיתוף פעולה לימודי של בית המדרש בינה ברמת אפעל ובית המדרש אלול.

הישיבה החילונית בתל אביב

בהיותה הישיבה החילונית הראשונה בארץ, מהווה הישיבה החילונית של בינה בתל אביב מרכז חינוכי–רוחני העוסק בלימוד מעמיק של התרבות היהודית בקרב הציבור החילוני בישראל ובפיתוח יצירה יהודית מתחדשת, חגים ושבתות. בישיבה צומח דור של תלמידי חכמים חילוניים אשר חשים "בני בית" בתוך התרבות היהודית ולוקחים אחריות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית.

הלימוד בישיבה מתרחש מתוך גישה ריבונית, דיאלוגית, הומאניסטית ויוצרת, תוך פיתוח שיח בית מדרשי אינטימי ומצמיח. הלימוד בישיבה מאפשר היכרות מעמיקה עם ארון הספרים היהודי, ומקנה ללומדים כלים להמצאות במרחב המקורות היהודיים. חלק נרחב מן הלימוד בישיבה נעשה בחברותות, תוך פיתוח תשוקה ללימוד וליצירה. תלמידי הישיבה זוכים להכיר את עולם המקרא והתלמוד, הגות יהודית בימי הביניים ובעת החדשה, חסידות וקבלה, ציונות ותרבות עברית, חג ומועד. בישיבה מלמדים מיטב המורים, בינהם – דב אלבוים, ד"ר רוחמה וייס, ארי אלון, מוקי צור, ד"ר שוש שפירא ועוד.
מעורבות החברתית הוא ערך מרכזי בישיבה וכלל תלמידי הישיבה מעורבים בעשייה חברתית בשכונות דרום תל אביב.

קהילת הישיבה מורכבת מתלמידים ובוגרים המבקשים לכונן אורח חיים יהודי במובן התרבותי – ערכי. בישיבה נערכים חגים ושבתות ומתפתחת שפה יהודית – חברתית.

הישיבה החילונית בירושלים

הישיבה החילונית בירושלים היא תוכנית לימוד יהדות ותרבות ישראלית עבור צעירים אחרי גיל צבא מכל הארץ באורך ארבעה חודשים הכוללת הזנה ולינה ומערכת שעות הכוללת שיעורים, סדרים וחברותות, עשייה קהילתית וסיורים בירושלים. הישיבה פועלת בעין כרם ואת שנת הלימודים התשע"ג תסיים עם 60 בוגרים שהוכשרו כמנהיגים צעירים וסוכני שינוי תרבותי בירושלים.

הישיבה היא בית לימוד שבמרכזה שני מוקדים רעיוניים: האחד, חשיפה, חיפוש ולימוד מעמיק של התרבות היהודית לגווניה ועל תקופותיה השונות מתקופת המקרא ועד לתרבות העברית החדשה ותהליך החילון של מאות השנים האחרונות. השני, חיבור מעמיק לירושלים כמרכז תרבותי, פוליטי  ורוחני של העם היהודי לאורך הדורות באמצעות מפגשים עם דמויות, ארגונים וקהילות שונות בעיר.

 המכינה הקדם צבאית ע"ש לובה אליאב

מכינת בינ"ה ע"ש לובה אליאב נועדה להצמיח תלמידות ותלמידי חכמים חילוניים הלוקחים אחריות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית בכלל ובצה"ל בפרט. תוכנית הגאפ (Gap) שלה נועדה להרחיב פעילות זו אל יהדות התפוצות ולייצר שיח בין-תרבותי צעיר בתוך העם היהודי.

לאחר המכינה – בוגרות ובוגרי המכינה יהיו חיילים ומפקדים משפיעים בשורות הצבא ולאחר מכן מנהיגים ואנשים בעלי השפעה בחברה הישראלית הלומדים ופועלים ברוח המפגש בין מקורות היהדות, הציונות וערכי כבוד האדם וההומניזם ומתוך למדנות, צניעות, יושרה ואהבת אדם. בוגרות ובוגרי הגאפ יהפכו למנהיגים וגורמים משפיעים בקהילות יהודיות ובקולג'ים בתפוצות ברוח זו.

 

פרויקט השכונות – בינה בשכונה

מחלקת שכונות וקהילה, הידועה גם כ"בינה בשכונה", הינה הזרוע הקהילתית של בינה. אנו מפעילים כיום פרויקטים של העצמה קהילתית ב11 מוקדים בארץ, מנצרת עלית בצפון ועד באר שבע בדרום.

הפרויקטים שלנו הינם פרויקטים שכונתיים, התופסים את השכונה כקהילה  ורואים את ייעודינו בחיזוק המארג הקהילתי התרבותי והחינוכי בשכונה. במסגרת המחלקה פועלים 150 חיילי נח"ל של בינ"ה, עשרות רבות של פעילים שכונתיים תושבי השכונות, ומתקיים איסוף של סיפורי ותיקי השכונות. בנוסף, המחלקה גם מפעילה יחד עם אשלים ג'וינט ישראל את תוכנית "מוטב יחדיו" ב10 יישובים בארץ.

לפני 12  שנים החל הארגון בעשייה חברתית בשכונות דרום ת"א ובמשך השנים התרחב הפרוייקט למוקדים נוספים בארץ.  הפרוייקט הינו פרוייקט קהילתי הוליסטי  המתמקד בשכונה ומקיף אותה במענים רב מימדיים ורב גילאיים. העשייה כוללת: קבוצות מבוגרים אשר עוסקות בחגים, פעילות תגבור לימודים וחינוך חברתי בבתי הספר, הקמה ותפעול של מועדוני נוער וילדים, מחקר היסטורי של השכונה ,חינוך סביבתי לילדי הגנים והקמת קהילת צעירים אשר נשארת לגור בשכונה (בחלק מן השכונות). כל הפעילים בפרוייקט מתגוררים בשכונה ולומדים ומלווים ע"י מנחים ורכזים של בינ"ה.

 

מחלקת החינוך – עבודה בבתי ספר

מחלקת החינוך של בינה מקיימת סמינרים, ימי עיון, הרצאות, סיורים, בתי מדרש בין דוריים, וסדנאות לתלמידים, מורים והורים בבתי ספר תיכוניים ולחטיבות הביניים בנושאים: זהות יהודית, יהדות חברתית ויהדות כתרבות.

בנוסף מלווה צוות המחלקה, ומנחים ותיקים בארגון, את פרויקט "שורשי ישראל" בכ-12 בתי ספר של רשת אורט. מנחי בינה מלווים לאורך השנה את הצוותים המובילים בתחום, בבתי הספר השונים, וכן מקיימים סמינרים בפתיחת השנה לצוותים אלו.

מחלקת צה"ל

מחלקת צה"ל פועלת בשיתוף עם חיל החינוך והנוער, בהתאם ל"רוח צה"ל" ולתפיסת "יעוד ויחוד".

העשייה בצה"ל מכוונת למפקדים ולבכירים ומטרתה עיסוק בשאלות של זהות ישראלית-יהודית מתוך גישה פלורליסטית, בדגש על המעשה הציוני כביטוי ליהדות פתוחה ומתחדשת.

במסגרת זו מקיימת המחלקה מגוון פעילויות בנושאים  של זהות ותרבות ובהם  יהדות כתרבות, יהדות חברתית, ציונות ומנהיגות. בתוך כך בינ"ה מקיימת סיורים בדרום ת"א, ימי עיון (חד יומי ודו-יומי) ושבתות חינוך (במלון במרכז הארץ או שבת ניידת בבסיס) המותאמות לאוכלוסיות היעד השונות בהם: מפקדים בכירים בסדיר או במילואים,  צוערים, יחידות לוחמות, נגדים, ועוד.

מחלקת התפוצות

מחלקת התפוצות של בינה מחנכת נוער וצעירים מרחבי העולם היהודי. אנו מאמינים כי לעם היהודי התפתחה תרבות עשירה ומגוונת, ותפקידנו ללמוד האחד מן השני, ליצור יחד תרבות יהודית המתאימה לרוח התקופה, ולחזק את הקשר של צעירים יהודים מהעולם לארץ ישראל ולחברה הישראלית. המפגש המיוחד בין יהודי התפוצות ויהודי העולם יוצר שיח פורה ומפרה של זהות, של לימוד ושל עשייה חברתית.

תוכנית 'תיקון עולם' מכוונת לצעירים יהודים מרחבי העולם, בוגרי תואר ראשון ושני, בטווח הגילאים 21-27. המשתתפים הינם צעירים רציניים המחליטים לעזוב את ארצם למשך שנה על- מנת לבוא לישראל להתנדב ולתרום לחברה הישראלית. לאחר ארבע שנים מוצלחות של פעילות בשכונות דרום תל אביב עם דגש על צדק חברתי ומעורבות קהילתית נוסף מסלול התנדבות ביפו, בשיתוף עם בית דניאל, בו הדגש הושם על דו קיום. המשתתפים פועלים עפ"י עקרונותיה של בינה ומתגוררים בשכונות בהן הם מתנדבים.

"בינה – עשייה חברתית ולימוד בתל אביב" היא תוכנית 'גאפ' (Gap) – לבוגרי כיתה י"ב יהודים מכל העולם. משתתפי התוכנית יעסקו בלמידה משמעותית של ארון הספרים היהודי תוך תפיסת עולם פלורליסטית ומתקדמת, תוך חיבור לעולם המעשה וישתתפו בעשייה חברתית בשכונות דרום תל אביב ובקהילות בהם יתגוררו.

תוכניות קיץ בישיבה החילונית בתל אביב לתלמידי רבנות, רבנים, מנהיגי קהילות יהודיות ופעילים חברתיים. תוכנית בת ארבעה שבועות זו מציעה לרבנים, תלמידי הסמכה לרבנות ומנהיגים מקהילות יהודיות ברחבי העולם הזדמנות ללמוד בקיץ בישיבה החילונית ולקחת חלק בעשייה חברתית בשכונות דרום תל אביב הסמוכות לישיבה.

סיורים, סדנאות וסמינרים – בינה מציעה מגוון רחב של סיורים, סדנאות וסמינרים בנושאים שונים של זהות יהודית, החברה הישראלית וצדק חברתי – בישיבה החילונית בתל אביב. המפגשים מוצעים בעברית, אנגלית ושפחות אחרות, וכוללים מפגש עם תלמידים, מורים ומתנדבים – ונבנים ומתואמים במיוחד כדי לענות על צרכיה הייחודיים של כל קבוצה וקבוצה.

  

אנו מכריזים בזאת

מטרת הפרויקט היא לעורר מחדש את השיח הישראלי על חזון ויעוד למדינת ישראל, וליצור מהלך של חיבור זהותי לעבר וליצירת עתיד משותף על בסיס שיח זה. אנחנו מעמידים במרכז התוכן של מהלך זה את מגילת העצמאות, כמסמך תרבותי אשר ניתן לדרוש אותו, להתווכח עימו, לסותרו ולקבלו. במסגרת זאת, אנחנו פועלים לכתיבתו של ספר בסגנון תלמודי – מסכת עצמאות – ובו פירושים ומדרשים אשר יכתבו על ידי עשרות אנשי רוח ומעשה, מישראל ומהתפוצות, יהודים וערבים, חרדים, חילונים ודתיים, עולים וילידי הארץ.

אנחנו מעוניינים להביא מגילת העצמאות כבסיס לשיח של חזון משותף לחברה ואת הקריאה והדרישה במגילת העצמאות לכלל הערים והיישובים בארץ, ובין השאר לצקת תוכן בעל משמעות עמוקה לימי העצמאות.

לאתר בינ"ה

סגור לתגובות.