תוכניות עירוניות

תוכניות עירונית – מנהלת: טל זהבי

משנת תשס"ח פועלת תוכנית "תרבות עַם עולם" בראשון לציון במערכת החינוך העל יסודית ומשנת תשע"ב פועלת תוכנית "יהדות כתרבות" בכפר סבא. בשנת הלימודים תשע"ד החלה התוכנית לפעול גם ברעננה.

התכנית, המהווה יוזמה משותפת של הרשות העירונית, משרד החינוך וקרן פוזן החלה לפעול בשנת 2007 בראשון לציון במטרה להעניק לתלמידים ולצוות החינוכי בבתי הספר העל יסודיים הזדמנות חינוכית וחברתית ללמוד ולהכיר את תפישת יהדות כתרבות על ידי לימוד פורמאלי ופעולות העשרה. מאז חלפו שש שנים ולעיר זו הצטרפו עוד רשויות מקומיות:כפר סבא, קריית אתא ורעננה, בהן נחשפים לתוכנית תלמידים, הורים וצוות חינוכי.

התוכנית נבנתה בהלימה למקצוע "מחשבת ישראל" בתיכונים ו"תרבות ישראל" בחטיבות הביניים, ושמה לה למטרה לתרום להעמקת ולהרחבת הבנתן של התרבות והזהות היהודית על ביטוייהן השונים, ולפעול לפיתוחה ולהעצמתה של גישה יהודית דמוקרטית.

אופי התכניות והרכבן מותאמים לצרכים ולמאפיינים הייחודיים של כל רשות ואף של בית הספר ונקבעים במשותף על-ידי כל הגורמים המעורבים תוך מחויבות לדיאלוג משותף ולמקצועיות. מטרת התכנית להוביל את בתי הספר ברשויות המקומיות ליצור יחס של מחויבות ואחריות כלפי המשכיותה של המורשת התרבותית היהודית, עיסוק בתרבות ישראל כחלק מהותי בעיצוב הזהות העצמית של תלמידי בית הספר הממלכתי, פיתוח הדגשת הפן ההומניסטי של היהדות, תוך התבוננות ביקורתית באירועים היסטוריים ובתופעות חברתיות החורגים מהשקפת עולם הומניסטית. התוכנית מובילה ליישום הלימוד בשיעורים, בטקסים בחגיגת חגים ועשייה חברתית.

ליווי התכנית
התוכניות מלוות ע"י צוות היגוי הכולל את מנהלת קרן פוזן, מנהלת התוכנית העירונית, מפקחת ורפרנטית מטעם משרד החינוך ונציגי מחלקות החינוך של העירייה.

אתר מחשבת ישראל בחינוך הממלכתי

סגור לתגובות.